Ogłoszenia
Święto Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego 2025 r.
Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dotyczący zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych w dniu 17 stycznia 2025 roku
W związku z publikacją przez Minister Edukacji Barbarę Nowacką informacji o podpisaniu w dniu 17 stycznia 2025 roku kolejnego rozporządzenia w sprawie organizacji lekcji religii w szkołach i przedszkolach, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wyraża stanowczy sprzeciw wobec naruszania zasady, zgodnie z którą „organy publiczne działają na podstawie i w granicach prawa” (art. 7 Konstytucji RP). Rozporządzenie, które ma wejść w życie w dniu 1 września 2025 roku, jest aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi. Redukcja wymiaru nauczania religii do jednej godziny tygodniowo oraz nakaz organizowania lekcji religii przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych ogranicza prawo rodziców wierzących do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 53 ust. 3 w powiązaniu z art. 48 ust. 1 Konstytucji RP) oraz prawo samych uczniów do systemowego wsparcia „w rozwoju ku pełnej dojrzałości” obejmującej również sferę duchową (art. 1 pkt 3 Prawa oświatowego). Wprowadzane zmiany uderzają też w konstytucyjnie gwarantowane, pracownicze prawa nauczycieli religii. Przypominamy, że strona kościelna zgłaszała kompromisową propozycję, polegającą na redukcji wymiaru nauczania religii w szkołach średnich przy jednoczesnym wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów, ale pod warunkiem rozłożenia tej operacji na kilka lat i z poszanowaniem praw pracowniczych nauczycieli religii. Oczekujemy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej powróci do stosowania standardów państwa prawa i odstąpi od podejmowania działań konfrontacyjnych wobec osób wierzących, które są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej.
Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
1. Jak informowaliśmy tydzień temu, dziś w miejsce nieszporów na godz. 17.15 zapraszamy na wspólny śpiew kolęd, rodziny z dziećmi, ministrantów, lektorów i dziewczęta z grupy maryjnej i wszystkich chętnych. Będzie to forma naszej adoracji i pożegnania żłóbka.
2.
W tym tygodniu w liturgii Kościoła w poniedziałek przypada wspomnienie św. Błażeja. W tym dniu po Mszy świętej porannej i wieczornej będzie według zwyczaju błogosławieństwo gardła. We środę przypada wspomnienie św. Agaty, we czwartek św. Pawła i Towarzyszy, męczenników z Japonii. We czwartek przypada 9 rocznica święceń biskupich ks. bpa Leszka Leszkiewicza, którego będziemy polecali w naszych modlitwach. Miesiąc luty poświęcony jest w Kościele modlitwie za konających.
3. W środę nowenna do Matki Bożej połączona ze zmianą tajemnic dla Róż Żywego Różańca rozpocznie się o godz. 17.15. Jedna z intencji Mszy świętej wieczornej będzie za ks. Prałata Bolesława Margańskiego ks. Tomasza Maziarkę, z okazji ich imienin.
4.
W pierwszy piątek miesiąca o godz. 15.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwa koronką do Miłosierdzia Bożego, modlitwa o powołania i pomyślność dla naszej Ojczyzny. Od godz. 16.00 będzie spowiedź, na którą zapraszamy szczególnie dzieci i młodzież szkolną.
5. Za tydzień składka z drugiej niedzieli miesiąca będzie przeznaczona na cele inwestycyjne parafii. Składka ta będzie przeznaczona na zakup organów piszczałkowych. Jak na razie na chórze mamy organy elektronowe na kolumny głośnikowe. Od dłuższego czasu przymierzaliśmy się do takiego zakupu i uważnie śledziliśmy ten rynek, by zakupić możliwie jak najlepszy taki instrument. Organy, jakie zamówiliśmy będą przywiezione z kościoła z Niemiec ze Stuttgartu, są używane, mają 50 lat, są w bardzo dobrym stanie i po gruntownym remoncie. Instrument ten posiada 24 głosy, dwa manuały, klawiaturę nożną, nową dmuchawę organową, nowy zasilacz i nowy stół gry. Dużym atutem tego instrumentu jest to, że posiada w bardzo dobrym stanie stolarkę, wymaga tylko drobnych przeróbek – a większe przeróbki bardzo pomnażają koszty – i po zamontowaniu po lewej stronie chóru nie przesłoni dużego witrażu. Z uwagi na bardzo wysoką cenę nowych organów wiele parafii z naszej diecezji sprowadza używane organy. Nasz organista pan Damian wraz z organmistrzem panem Piotrem Nowakowskim, który będzie stawiał te organy, osobiście byli w kościele w Stuttgarcie, ocenili, że są nagłą i wyjątkową okazją, warte są zakupu i szkoda byłoby ją przeoczyć. Sprawa zakupu konsultowana była także z dyrektorem Wydziału Muzyki kurii diecezjalnej ks. dr Grzegorzem Piekarzem. Cena tych organów wraz z transportem wynosi 25 tys. euro, czyli jakieś 100 tys. złotych. Wpłaciliśmy już zaliczkę 30 tys. złotych. Do tego trzeba będzie doliczyć także koszt zamontowania organów. Za tydzień podane będą na ten temat kolejne informacje. Wszelkie inwestycje, jakie dotąd podejmowane były w parafii, jak przebudowa prezbiterium dolnego kościoła, malowanie górnego kościoła, wymiana okien na świetlicy oraz inne prace i koszty utrzymania parafii były i są możliwe dzięki Waszej życzliwości, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Jak zawsze tak i tym razem do tej kolejnej inwestycji, chcemy podejść taktownie, mając na uwadze dobrowolność ofiar, licząc się z możliwościami i rozumiejąc to, że dziś rosną koszty życia.
6. W piątek o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie dla rodziców bierzmowanych z klasy VIII szkoły podstawowej.
7. Informacja dla seniorów. Amatorski zespół taneczny z Tarnowa „TO AIDA”, który składa się z tańczących seniorek i seniorów i posiada w swym repertuarze 50 tańców w linii, zaprasza chętnych seniorów występ, który odbędzie się na naszej świetlicy w sobotę o godz. 11.00. Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny.
8. Za tydzień w niedzielę podczas Mszy św. o godz. 9.00 powrócimy do kazań dla dzieci, na które serdecznie zapraszamy dzieci z rodzicami.
9. Zachęcamy do lektury czasopism religijnych.
10. W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy naszą parafiankę śp. Lucynę Jarmuła. Módlmy się za nią: Dobry Jezu...